Pike ChallengePike Challenge
Senast uppdaterad: 2014-05-27

Resultat

2013

Lag/deltagare

Sex längsta (lag)

Totalt

Team 2 Glada

 

 

David Jansson

90, 103, 94

 

Daniel Isaksson

95, 92, 93

567 poäng

 

 

 

Dubbel Hugg

 

 

Kenneth Olsson

91, 91

 

Tomas Johansson

96, 81, 102, 90

551 poäng

 

 

 

Team Dekis

 

 

Daniel Mickelsson

94, 86, 89, 91, 100

 

Kalle Stenhammar

78

538 poäng

 

 

 

Målf

 

 

Lars Fredricksson

79

 

Magnus Åström

86, 78, 106, 107, 82

538 poäng

 

 

 

Team S

 

 

Simon Jernberg

79, 84, 95

 

Simon Näsström

103, 78, 97

536 poäng

 

 

 

Team FTW

 

 

Johan Arnlöf

96, 85, 86, 93, 80

 

Jan Åström

94

534 poäng

 

 

 

Tärnättern Boys

 

 

Mikael Collen

106, 85, 85

 

Tommy Kangas

78, 75, 83 

512 poäng

 

 

 

Team Pike Whisperer

 

 

Jonas Löwing

85

 

Claes Bredenholt

80, 79, 84, 97, 82

507 poäng

 
  • Bästa fiskare: Daniel Mickelsson 460 cm
  • Längsta gädda: Spinn: Magnus Åström 107cm
  • Bästa lag spinn: Team 2 Glada (David & Daniel) 567 cm
  • Bästa lag fluga: Team Vision / Naturkompaniet (Nicke & Mikael) 492 cm
 

2012

Lag/deltagare Sex längsta (lag) Totalt

Spinnklassen

   
Team Paul Mitchell    
Johan Petterson 114, 93, 92  
Mari Höglund 96, 92, 87 574
     
Millforce    
Tommy Lindmark 101, 93, 81  
Mattias Lövdahl 95, 85, 83 538
     
FTW    
Johan Arnlöf 87.5, 86, 84  
Jan Åström 92.5, 88.5, 85 523.5
     
Team Gäddrödingen    
Fredrik Backlund 84.5, 82  
Martin Maripuu 92, 90, 88, 84 520.5
     
Team Swefish    
Bjarne Rålund 94, 78.5  
Joel Ericsson 90, 87.5, 82, 77 509
     
Team Fiskecentrum Umeå / Artifish
Alex Nelehag 84, 83  
Lars-Erik Johansson 90.5, 87, 82, 82 508,5
     
Team Pike Whisperer    
Jonas Löwing 82, 79  
Claes Bredenholt 92, 86, 82, 80 496
     
Hanrich Fish    
Richard Mähler 76  
Hans Näslund 92, 88, 86, 80 424
     
Team KRIM    
Tim Norling 94.5, 83  
Christer Strömberg 83, 81, 79 420.5
     
Fiske lite djupare    
Johan Broman 84.5, 81, 76, 75  
Fredrik Sjöblom 75 391.5
     
Workoholics    
Emil Esbjörnsson 89, 85  
André Åström 91, 75 340
     
Dubbel Hugg    
Kenneth Olsson 79, 77.5  
Tomas Johansson 86, 81.5 324
     
Målf    
Lars Fredriksson 77  
Magnus Åström 94, 77 248
     
Team JOJ    
Tommy Sellström    
Eric Lindholm 87, 78.5, 77 242.5
     
Calle och Håbbe    
Calle Nilsson 75  
Håkan Sondell 82, 77 234
     
Team Esox Lucius    
Jörgen Lövgren 101  
Fredrik Lönnberg 76 177
     
Team LJ    
Robbin Öberg 94.5  
Jimmy Svensson 78 172.5
     
Team Drillerz    
Jocke Tällström 88  
Martin Bylin 75.7 163.5
     
Team Wahlberg    
Henrik Wahlberg 85  
Mikael Wahlberg 78 163
     
Gäddhänget    
Björn Olsson    
Mikael Sjödin 82, 76.5 158.5
     
Team Mustasch    
Lars Sjödin 77, 76  
Daniel ”Dala” Nordin   153
     
Team Trogdor    
Rickard Lövgren    
Micke Söderberg 85 85
     
Team Gösgröt    
Tomas Jonsson    
Niklas Jonsson   DNF
     
Team Pikepajka    
Mikael Lundvall    
Fredrik Stigebo   DNF
     

Flugklassen

   
Team Vision / Naturkompaniet    
Mikael Nilsson 77  
Niklas Bauer 89.5, 81, 80.5, 79, 77 484,5
     
Hitta NEMO    
Nicklas Rudsten 85  
Håkan Hörnqvist 81 166
     
Gäddflax    
Patrik Forslund 83  
Johan Sundström   83
 
  • Bästa fiskare: Johan Pettersson 458cm
  • Längsta gädda: Johan Pettersson 114cm
 

2011

Lag/deltagare Sex längsta (lag) Totalt
Adventure Fishing Team    
Tobias 95, 88  
Alex  95, 90, 88, 85 541 poäng
     
Vision/Naturkompaniet    
Niklaus Bauer 91, 91, 89, 88  
Mikael Nilsson 93, 88 540 poäng
     
Team Måsen    
Johan Arnlöf 85, 82, 82, 81  
Andreas Ödling 100, 95 525 poäng
     
Team Krim    
Tim Norling 84, 83, 83  
Christer Strömberg 90, 85, 83 508 poäng
     
Team Pikebite    
Calle Nilsson 94, 86, 84, 80, 76  
Jesper Olofsson 83 504 poäng
     
Simpkungarna    
Jerker Lindström 82  
Daniel Svedberg 83, 81, 80, 80, 76 482 poäng
     
Team Fiskecentrum Umea / Artifish    
Alex Nelehag    
Lars-Erik Johansson 89, 83, 80, 77, 77, 75  481 poäng
     
Team Gösgröt    
Nicklas Rudsten 100, 76  
Tomas Jonsson 90, 78 344 poäng
 
  • Bästa fiskare: Nicke Bauer 445cm
  • Längsta gädda Spinn: Daniel Löwgren 101cm
  • Längsta gädda fluga: Mikael Nilsson 93cm
  • Bästa lag spinn: Adventure Fishing (Tobias & Alex) 541cm
  • Bästa lag fluga: Team Vision / Naturkompaniet (Nicke Bauer & Mikael Nilsson) 540 cm
  • 2:a lag fluga: Hitta nemo (Håkan Hörnqvist & Håkan Winther)
 

2010

Lag/deltagare Sex längsta (lag) Totalt
Vision/Naturkompaniet    
Niklaus Bauer 81, 89, 96  
Mikael Nilsson 81, 88, 88 523 poäng
     
Krim    
Christer Strömberg 76, 76  
Tim Nordling 78, 78, 76, 80 474 poäng
     
Swefish    
Bjarne Rålund 76, 81, 85, 82  
Joel Eriksson 80 404 poäng
     
Wobbler    
Andreas Sjölund 79, 82  
Joakim Tällström 79, 83 323 poäng
     
Gösgröt    
Niklas Rudsten 98  
Tomas Jonsson 97, 97 292 poäng
     
Allt om flugfiske    
Jonas Nordigårds 85, 79  
Anders Hägglund   164 poäng
     
Kramfors    
Jerker Lindström 81, 83  
Nicklas Stenholm   164 poäng
     
Naturkompaniet    
Johan Pettersson 76  
Mari Höglund 80 156 poäng
     
Fritidsvaruhuset    
Kaj Flinthammar 85  
Ulf Eriksson   85 poäng
     
Nordflod    
Fredrik Flodén 77  
Jan Nordlöf   77 poäng
 

2009

Lag/deltagare   Totalt

Spinnklassen

Team EL-GE Småland    
Nizze Zackrisson,
Fredrik Winter
  444 poäng
     
Team Gösgröt    
Nicklas Rudsten,
Tomas Jonsson
  272 poäng
     
Team Söder Sportfiske    
Henrik Sandahl,
Torbjörn "Buster" Odén
  244 poäng
     
Team Kramfors Pikea    
Daniel Svedberg,
Jerker Lindström
  178 poäng
     
Team Benerus    
Tommy Lindmark,
Jan Åström
  103 poäng
     
Team Billsta    
Daniel Westman,
Jan-Olov Forsman
  86 poäng
     
Team Högbysjön    
Johan Arnlöf,
Robert Sjöström
  81 poäng
     
Team KRIM    
Christer Strömberg,
Tim Norling
  80 poäng
     

Flugklassen

Team Vision/Naturkompaniet    
Niklaus Bauer,
Mikael Nilsson
  254 poäng
 
Längsta gäddan: Jan Åström, Team Benerus, 103 cm
 

2008

Lag/deltagare   Totalt
Söder Sportfiske    
Henrik Sandahl,
Torbjörn ”Buster” Odén
90+83+82 255 cm
     
Wallins Fiske/Abu Garcia    
Johan Wallin,
Anders Forsberg
90+83 173 cm
     
Högbyn    
Johan Arnlöv,
Robert Sjöström
87+80 167 cm
     
Naturkompaniet 3    
Lars Nilsson,
Tomas Ulf Eriksson
84+83 167 cm
     
Krim    
Krister Strömberg,
Tim Norling
  90 cm (lör)
 
Individuellt:
1. Anders Forsberg 90+83=173 cm

Längsta gäddan:
1. Anders Forsberg 90 cm (fångades 09.30 lördag)

Pike Challenge Light:
1. Börje Hellström, Moliden 91 cm (fångad i Björnsjön)
 

2007

Lag/deltagare   Totalt
Team Me and Roger 87, 96 cm 483
     
Team Wobblers 97 cm 397
     
Team EL-GE 85 cm 385
     
Team Naturkompaniet 1 83 cm 383
 

Resterande lag 300 poäng.

Individuellt:
Johan Pettersson, Team Me and Roger, 87 cm och 96 cm.

Längsta gäddan:
Joakim Tällström, Team Wobblers, 97 cm

Sponsorer
  Copyright 2015, Pike Challenge. Production: Magnus Stenman